زندگی در پرتغال

اجاره خانه

از آنجا که پرتغال به جهت مزایایی دارد که مقصدی مطلوب برای مهاجرت به شمار می رود در سال های اخیر تعداد زیادی مهاجر خارجی را در خود جای داده و طبعا بحث اسکان و اجاره بها شرایطی متفاوت پیدا کرده است. در واقع طی دو سال گذشته نرخ اجاره بها در کشور پرتغال افزایش پیدا کرده و در حال حاضر اصلی ترین هزینه خانوارها در این کشور هزینه مسکن است.
البته در پرتغال مانند تمام کشورهای جهان هزینه مسکن و اجاره بها به عوامل گوناگونی از جمله محله، عمر بنا و متراژ ساختمان بستگی دارد. به همین جهت شما با در نظر گرفتن این موارد قطعا می توانید خانه ایده آل خود را در پرتغال پیدا کنید.
به طور متوسط اجاره بهای هر مترمربع در این کشور حدود 4.5 یورو است. در شهر لیسبون این مبلغ به بیش از 11 یورو و در شمال دور این کشور به 3 یورو می رسد.
به عنوان مثال اجاره بهای یک آپارتمان معمولی دو خوابه، نزدیک به مرکز شهر در شمال پرتغال در شهر براگا حدود 550 یورو و در شهر پورتو حدود 750 یورو و در پایتخت این کشور 950 یورو است.
فراموش نکنید برای اجاره آپارتمان در پرتغال شما باید شماره شناسایی مالیات و یک ضامن داشته باشید. چرا که در صورت نداشتن ضامن ممکن است ناچار شوید اجاره بهای چند ماه را با هم به صورت پیشاپیش پرداخت کنید که البته تعداد پیش پرداخت اجاره بها بسته به مالک و املاک اجاره دهنده ملک متفاوت است. البته نگران نباشید؛ مشاورین ما در SYIP شما را در این زمینه کمک خواهند کرد.

زندگی در پرتغال

حمل و نقل و هزینه ها

پرتغال سیستم حمل و نقل بسیار پیشرفته ای دارد و از آنجا وسعت خیلی زیادی ندارد و کشور بزرگی نیست تقریبا می توانید با قطار به هر جا که می خواهید در آنجا سفر کنید.
از سوی دیگر هزینه های حمل و نقل هم خیلی خیلی مقرون به صرفه است. پرتغال ارزان ترین قطارها را در کل اروپا را دارد. تمام این ها به کنار سفر با قطار در پرتغال شما را به یاد فیلم های سینمایی می اندازد؛ مناظر مسیر عبور قطارها به ویژه در قسمت های شمالی این کشور آنقدر زیباست که اگر آهنگ موردعلاقه تان را پلی کنید نشستن در قطار و تماشای این مسیر سرسبز و فوق العاده بهترین زمان برای رویابافی های شماست.
حالا برویم سراغ کرایه های تاکسی و هزینه حمل و نقل عمومی. لیسبون و پورتو شاید بهترین گزینه ها برای حمل و نقل عمومی باشند چرا که سیستم های مترو در این دو شهر بسیار کارآمد است. متروی شهر لیسبون 56 ایستگاه و 4 خط دارد و قیمت بلیط آن 1.45 یورو. در پورتو هم سیستم مترو 82 ایستگاه و 6 خط دارد و قیمت بلیط آن از 1.20 شروع می شود. اما نکته جالب توجه اینجاست که شما می توانید با monthly pass که قیمتش تنها 40 یورو است به صورت نامحدود به مدت یک ماه از تمامی وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید اما یادتان باشد که هر شهر monthly pass مخصوص به خود را دارد که فقط می توانید از آن در یک شهر خاص استفاده کنید.
کرایه تاکسی هم در این کشور مقرون به صزفه است قیمتش از 3.20 یورو آغاز می شود و uber و cabify و mytaxi و bolt حتی از تاکسی های عادی هم قیمت بسیار مناسب تری دارند. ولی این نکته را فراموش نکنید که تاکسی های آنلاین در همه جای پرتغال در دسترس که البته این نکته با توجه به قیمت مناسب تاکسی ها مشکلی به حساب نمی آید.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
متوسط اجاره بها

4.5 یورو برای هر مترمربع

ضروریات زندگی

200 یورو در ماه برای هر نفر

قبض‌های مصرفی

حدودا 80 یورو در ماه

اینترنت نامحدود

25 یورو در ماه

زندگی در پرتغال

قیمت برخی کالاهای اساسی

از هزینه ها در پرتغال که صحبت می کردیم به هزینه های خدمات کاربردی و قبوض هم پرداختیم. در این قسمت قیمت برخی از کالای اساسی در این کشور پیش روی شماست:

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال

تقریبا همه ما وقتی به ارزان ترین کشورها برای مهاجرت و ادامه تحصیل فکر می کنیم اروپا را در لیست انتخاب هایمان نمی گذاریم یا کلا خط می زنیم چون فکر می کنیم راهی نیست که فردی از طبقه متوسط امکان مهاجرت به اروپا را داشته باشد. اما خبر خوب اینجاست که در این زمینه باید پرتغال را مستثنی کنید.
طبق آماری که از سال 2020 وجود دارد هزینه و مخارج زندگی در کشور پرتغال برای یک نفر بدون احتساب اجاره مسکن حدود 200 یورو (با احتساب حمل و نقل) است و اگر یک خانواده 4 نفره باشید این مبلغ به حدود 600 یورو می رسد. نکته جالب توجه این که تحصیل در مدارس دولتی این کشور تا مقطع دیپلم رایگان است و این خودش یکی از بهترین عوامل برای پایین آمدن هزینه های زندگی است. مبلغ قبض های مصرفی هم برای یک خانواده چهار نفره حدودا 80 یورو است و اینترنت نامحدود هم 25 یورو در ماه.
هزینه رسیدن به ظاهرتان هم در این کشور آنچنان بالا نیست؛ چه اهل باشگاه بدنسازی باشید چه سالن های زیبایی برای شما حدود 40 یورو برای باشگاه و 7 تا 25 یورو برای آرایشگاه تمام می شود.
خورد و خوراک هم بستگی به خودتان دارد در واقع قیمت مواد غذایی خام یا میوه و سبزیجات تفاوت چندانی با ایران ندارد. اگر هم که اهل رستوران گردی باشید، قیمت هر وعده غذا در رستوران های معمولی و فست فودهای این کشور بین 3 تا 7 یورو است البته این موارد جزء هزینه های آپشنال است و شما می توانید برای صرفه جویی بیشتر از این هزینه ها چشم پوشی کنید.
همانطور که تا به حال متوجه شدید پرتغال می تواند کشور ارزانی برای زندگی باشد و هزینه های زندگی و حتی اجاره بها در پرتغال به نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین تر است اما به هر حال مدیریت هزینه ها یا همان صرفه جویی می تواند هزینه ها را پایین تر هم بیاید و فشار را کمتر کند.
یکی از این صرفه جویی ها می تواند با اجاره آپارتمانی دورتر از مرکز شهر و در حومه انجام شود و تا 30 درصد اجاره بهای ماهیانه را برای شما کم می کند. مورد دیگر هزینه خورد و خوراک است. طبیعی است که مثل همه جای دنیا با آشپزی در منزل می توانید حجم زیادی از هزینه ها را برای خودتان پایین بیاورید و صرفه جویی کنید. یادتان باشد در لیسبون و پورتو حتما از کارت های حمل و نقل عمومی استفاده کنید. کارت هایی مثل Viva Viagem و Andante .

امنیت اقتصادی

بالا بودن کیفیت زندگی در کشور پرتغال و در عین حال مقرون به صرفه بودن شرایط زندگی در آنجا صنعت گردشگری پویایی دارد. اما در کنار این نکته امنیت اقتصادی حاکم در این کشور سرمایه گذاران متخصص و تحصیلکرده زیادی را به سوی خود جذب کرده است. بر اساس آمار از جمله گزارش رقابت جهانی در سال های 2017 و 2018 پرتغال رتبه چهل و دوم را از لحاظ اقتصادی در جهان به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر اقتصاد این کشور از سه ماهه سوم سال 2014 به طور مداوم در حال گسترش بوده و با رشد سالانه تولید ناخالص داخلی 1.5 درصدر سه ماهه دوم سال 2015 ثبت شده است.
بر اساس آخرین آمار منتشر شده در فوریه 2002، نرخ تورم سالیانه در پرتغال صفر درصد و نرخ بیکاری 6.5 درصد بآورد شده و این کاهش چشمگیر نرخ بیکاری به نوبه خود امنیت اقتصادی را در این کشور افزایش می دهد. صنعت ماهگیری و کشاورزی نیز که از قدیمی ترین منابع کسب مردم پرتغال محسوب می شود پیشرفت چشمگیری داشته و نکته مهم در این میان رونق صنعت واردات و صادرات کالا در این کشور است که پرتغال را به کشوری توانمند در تامین بخش وسیعی از نیازهای اتحادیه اروپا در بخش ماشین آلات، پوشاک، کاغذ، کفش و … تبدیل کرده است.

زندگی در پرتغال

بیمه و خدمات درمانی

اگر در پرتغال زندگی کنید و بیمه درمانی داشته باشید هزینه های درمانی برای شما بسیار پایین خواهد بود. در واقع ویزیت پزشک در بیمارستان های دولتی این کشور چیزی بین 5 تا 10 یورو است. اما طبعا ویزیت دندانپزشکی یا بیمارستان خصصوی مانند همه جای دنیا کمی متفاوت است. ویزیت پزشک متخصص در بیمارستان خصوصی 70 یورو و دندانپزسکی نیز 29 یورو برایتان درمی آید.
سیستم بیمه درمانی پرتغال شاید کمی پیچیده باشد، اما در سالهای اخیر به طور قابل توجهی بهبود یافته است. در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی پرتغال را با رتبه دوازده این کشور را در میان بهترین های جهان در زمینه خدمات درمانی قرار داده است. سیستم مراقبت های بهداشتی این کشور نیز در سال 2019 با کسب امتیاز بالا در زمینه کیفیت زیرساخت، از بین 89 کشور ، رتبه بیست و دوم را به دست آورد.
کشور پرتغال دارای سیستم ملی مراقبت های بهداشتی خاص خود با عنوان (SNS) است که تقریبا چیزی مشابه با (NHS) در انگلستان است.
به این نکته نیز توجه داشته باشید که بیمه درمانی پرتغال معمولا تنها درصدی از هزینه های درمان را پوشش می دهد اما برای کسانی که مشکلات درمانی مداوم و پیوسته دارند نیز بیمه درمانی بخش خصوصی ممکن است سطوح بیشتری را پوشش دهد.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال