تحصیل در پرتغال

آموزش عالی در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش

تحصیل در پرتغال

لیسانس و شرایط اخذ پذیرش

جالب است بدانید که اخذ پذیرش در مقطع لیسانس در کشور پرتغال به سادگی مقاطع فوق لیسانس و دکترا نبوده و در این میان فرآیند معادل سازی نمرات دانشجویی که از ایران قصد مهاجرت دارد تاحدیپیچیده و زمان بر است. شاید به همین دلیل باشد که تعداد دانشجویان مقطع لیسانس ایرانی که مقیم پرتغال هستند بسیار کمتر از مقاطع فوق لیسانس و دکترا است.
برای گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس، ترجمه ریزنمرات دیپلم و مدرک دیپلم شما نیاز است. نکته دیگر اینجاست که برای ادامه تحصیل در این مقطع می بایست حداقل دانش زبانی پرتغالی تا سطح A2 را داشته باشید بنابراین نیاز است در ایران دوره ای برای یادگیری زبان پرتغالی را گذرانده باشید.
واقعیت این است که پذیرش در مقطع لیسانس تا حدی پروسه ای زمان بر دارد پس مدارک شما باید پیش از تاریخ اپلای آماده ترجمه شده باشند و در طول این پروسه مشاورین ما در See You in Portugal در کنار شما خواهند بود.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
تحصیل در پرتغال

فوق لیسانس و شرایط اخذ پذیرش

شما می توانید در مقطع فوق لیسانس و دکترا در تمام دانشگاه های پرتغال از جمله پورتو، لیسبون، آویرو، کویمبرا، براگا، دانشگاه کاتولیک پرتغال و … پذیرش بگیرید و تحصیل کنید. تمامی رشته های تحصیلی در این دانشگاه ها وجود دارد. که شامل تمامی زیرشاخه های رشته های فنی مهندسی و پزشکی و هنر و … می باشد.
آموزش عالی در کشور پرتغال در کل به سه بخش تقسیم می شود: دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های پلی تکنیک.
برای تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در پرتغال شما باید زبان انگلیسی و پرتغالی بدانید. در این میان تنها برای تحصیل در برخی از رشته ها نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارید و یک خبر خوب! اگر زبان پرتغالی شما ضعیف است و در عین حال می خواهید کارشناسی ارشد خود را به زبان پرتغالی بخوانید ترسی به دل نداشته باشید. شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی فشرده کالج های این کشور شرکت کنید که هزینه شان چیزی بین 250€ تا 400€ (یورو) است.
برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس مدارکی لازم دارید از جمله: فرم ها، پاسپورت، ترجمه مدرک لیسانس و ریزنمرات لیسانس. توصیه می کنیم جهت بالا رفتن شانس پذیرش، رزومه، در صورت شاغل بودن گواهی اشتغال و کپی مدرک دوره های مختلف را نیز ارسال کنید.

تحصیل در پرتغال

دکترا و شرایط اخذ پذیرش

همانطور که تاکنون متوجه شده اید پرتغال قدیمی ترین دانشگاه های جهان را دارد و به همین جهت شرایط و چشم اندازهای بسیار مطلوبی را نیز برای دانشجویان مقطع دکترا در نظر گرفته است. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های این کشور به شما این امکان را می دهد تا در کشوری با میزاث علمی غنی فضای تحصیلی متفاوتی را تجربه کنید. باید گفت دانشگاه های پرتغال در مقطع دکترا شمار زیادی دانشجو دارد.
برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا در پرتغال علاوه بر ترجمه مدرک لیسانس و فوق لیسانس، ریزنمرات و رزومه، دو عدد توصیه نامه یا ریکامندیشن لتر نیاز است. همچنین شما می بایست یک انگیزه نامه تهیه کنید. اگر دانشجوی دکترا پروپوزال خاصی داشته باشد باید خلاصه ای از آن نیز ارسال کنند. اخذ پذیرش در مقطع دکترا در کشور پرتغال روندی مشابه انگلیس دارد. See You in Portugal همراه شماست تا مسیر اخذ پذیرش شما در مقطع دکترا در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال

دوره های تمام وقت مقطع دکترا در پرتغال بین 3 تا 4 سال است و دانشجویانی که برای مقطع دکترا به پرتغال می آیند، به دلیل اینکه می خواهند سال بعد بورسیه بگیرند، زمان درسی خود را پاره وقت انتخاب می کنند، مثلا یک یا دو درس انتخاب می کنند، و این فرصت خوبی است برای آماده سازی و معادل سازی مدارکشان. پس از انتخاب واحدها، نوبت به معادل سازی مدارک برای دریافت بورس FCT می رسد. FCT عنوان فاندی است که کشور پرتغال به دانشجویان ارائه می دهد. جالب است بدانید این بورسیه بدون هیچ گونه تعهدی به فرد داده می شود و پس از اتمام بورسیه، مدرک فرد آزاد است.
گفتنی است که دست کم ۹۰ درصد از دانشجویان ایرانی دوره دکترا بورسیه دریافت کرده اند و جالب اینکه برخی از آنها پیش از اینکه به پرتغال بیایند، بورسیه دریافت کرده اند و برخی دیگر نیز پس از آمدن به پرتغال و معادل سازی مدارک اقدام به دریافت بورسیه کرده اند.
تمامی داوطلبان مقطع دکترا یک ناظر علمی که مسئول نظارت به پروسه پیشرفت تحصیلی دانشجو باشند دارند. این استاد راهنما را گاهی خودتان می توانید انتخاب کنید گاهی نیز خود دانشگاه برایتان استادی را تعیین می کند.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
تحصیل در پرتغال

تحصیل در پزشکی

تحصیل در رشته های پزشکی در پرتغال برای هر دانشجویی می تواند شبیه یک رویا باشد. بر اساس مقررات کشور پرتغال دانشجویان بین المللی نمی توانند به مدارس پزشکی این کشور وارد شوند مگر اینکه شرایط خاصی داشته باشند از جمله:
– ملیت پرتغالی داشته باشند
– تابعیت مضاعف یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا
– زندگی قانونی در پرتغال بیشتز از دوسال (بدون وقفه)
– درخواست تساوی حقوق و وظایف

در پرتغال دوره پزشکی شامل کلاس های نظری و عملی است که 6 سال به طول می انجامد. اما علی رغم یکسان بودن زمان، چرخه ها به روش های مختلفی کار می کنند (3 سال چرخه پایه و 3 سال چرخه بالینی)، آخرین سال چرخه بالینی نیز مربوط به دوره کارآموزی تحت نظارت است.
دوره پزشکی دارای یک مدرک کارشناسی ارشد یکپارچه است، یعنی دانشجو امکان فارغ التحصیلی و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال را دارد که 6 سال به طول می انجامد. پس از این 6 سال آموزش آکادمیک، دانشجویی که مایل به کسب استقلال است باید در سال هفتم (پولی) را به عنوان حق کارآموزی در آموزش عمومی پرداخت کند. فقط پس از گذراندن این 7 سال است که امکان دسترسی به تخصص از طریق یک آزمون واحد که سالانه انجام می شود برای دانشجو وجود خواهد داشت.

این چرخه یکپارچه مجموعه ای از واحدهای برنامه درسی را شامل می شود و در مرحله پایانی تحصیلات و اخذ مدرک کارشناسی ارشد، لازم است که دانشجو آخرین به عنوان کارآموزی پزشکی یک دوره یک ساله به صورت اقامت در آنجا بگذراند. این مرحله باید با ارائه مقاله و دفاع از پایان نامه یا یک پروژه یا گزارش کارآموزی به پایان برسد.
دوره های پزشکی در پرتغال در دانشگاه های دولتی پرتغال ارائه می شود و اگرچه تحصیلات عالی دولتی است، اما رایگان نیست. در این حالت، برای ورود به دانشگاه پزشکی در پرتغال پرداخت هزینه های سالانه (به نام “هزینه های تحصیل” در پرتغال) ضروری است، که این مبلغ در هر موسسه متفاوت است: بین 1500 تا 7000 یورو. علاوه بر این، شهریه ای که دانشجویان اروپایی و غیراروپایی می بایست پرداخت کنند نیز متفاوت است.
به این نکته توجه داشته باشید که برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی یکی از مدارک مورد نیاز مدرک B2 زبان پرتغالی است.

تحصیل در پرتغال

تحصیل در دندانپزشکی

دندانپزشکی از رشته های پرطرفدار در میان دانشجویان پزشکی است و طبعا در هر کجای جهان به ویژه اگر دانشگاه مورد نظر از بهترین های جهان باشد نیازمند دارا بودن امتیازات خاصی است. به طور مثال داشتن گواهی اتمام تحصیلات 12 ساله و با معدل بالا، ارزیابی مدارک و نمرات قابل قبول و مطلوب در دروس مرتبط با این رشته از جمله این شروط هستند.
نکته دیگر زبانی است که دروس این رشته با آن ارائه می شود و باید از حالا بدانید که شما باید مسلط به زبان پرتغالی باشید چراکه اغلب دروس به زبان پرتغالی ارائه می شوند.
رشته دندانپزشکی در مقطع فوق لیسانس پیوسته 5 ساله است و سه سال نخست آن مربوط به آموزش اصول پایه و آموزش های پیش از دوره بالینی و آزمایشگاهی این رشته است و دو سال پایانی این دوره به آموزش های بالینی اختصاص یافته و دانشجو در نهایت پس از اتمام این پنج سال مهارت های لازم جهت تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان را کسب می نماید.
در خصوص هزینه های تحصیل در این رشته هم باید گفت که هزینه ها متغیر است، به طور مثال برای تحصیل در این رشته در دانشگاه لیسبون می بایسد مبلغ 12500 یورو در سال به عنوان شهریه پرداخت نمایید.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
تحصیل در پرتغال

تحصیل در داروسازی

داروسازی از جمله رشته هایی است که دانش آموزان و داوطلبان برای رسیدن به آن تلاش بسیاری می کنند. این رشته یکی از پرطرفدار ترین رشته ها در سراسر دنیا می با شد که متقاضیان و علاقه مندان زیادی دارد. نکته جالب توجه در خصوص رشته داروسازی این است که دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی نیز کورس های این رشته را بگذرانند و به زبان انگلیسی تحصیل کنند (برعکس سایر رشته های پزشکی نیاز به مدرک B2 زبان پرتغالی ندارند).
همان طور که گفتیم، دانشگاه لیسبون یکی از دانشگاه های قدیمی و بسیار معتبر در کشور پرتعال است که در رشته داروسازی اقدام به پذیرش دانشجویان بسیاری می کند. دانشکده داروسازی این دانشگاه یک نیز چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی بسیار شناخته شده است.

در این دانشکده زمان زیادی به آموزش، تحقیق، انتقال دانش و شرایط تحصیلی در رده های بالا در زمینه های داروسازی می شود. دانشکده داروسازی دانشگاه لیسبون پرتغال با شعار با دانش، با نوآوری نقش فعالی را در انتشار در حوزه علوم دارویی و فعالیت های بیشتر و مهم تر در جامعه برای بهداشت عمومی دارد. دانشکده داروسازی دانشگاه لیسبون با ترویج فرهنگ بین المللی با بسیاری از دانشگاه ها و نهاد های علمی در سراسر دنیا در پروژه های آموزشی و علمی همراه با برنامه های مبادله ای همکاری می کند. دانشکده داروسازی دانشگاه لیسبون در سال هزار و هشتصد و سی و شش با عنوان دانشکده پزشکی- جراحی دانشگاه لیسبون شناخته شد.
تحصیلات در تمام مقاطع تحصیلی با گرایش های مختلف در این دانشکده ارائه می گردد‌. یکی از دوره های تحصیلی بسیار مناسب در این دانشکده دوره کارشناسی ارشد یکپارچه علوم دارویی است که برای مدت زمان پنج سال یعنی ده ترم به طول می‌انجامد که نه ترم آن اموزشی و یک ترم آخر آن کارآموزی است. پس از شش تزم به دانشجو درجه لیسانس علوم دارویی اعطا خواهد شد و ترم های بعدی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. برنامه های دکتری در این دانشگاه با همکاری دانشگاه های پورتو و کویمبرا صورت می گیرد. هزینه تحصیل برای رشته ای مانند داروسازی در این دانشگاه سالیانه به طور میانگین هفت هزار یورو می باشد.