تحصیل در پرتغال

بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی

طبیعتا گرفتن بورسیه تحصیلی یکی از اهداف و آرزوهای هر دانشجویی است و آنها اغلب در تلاشند تا بورسیه ای را به دست بیاورند. بورسیه تحصیلی در پرتغال در واقع زمینه ای است تا دانشجویان بتوانند بدون پرداخت شهریه در دانشگاه های پرتغال مشغول به تحصیل شوند. البته توجه داشته باشید که بیشتر بورس های تحصیلی به مقاطع ارشد و دکترا و دانشجویانی که سطح علمی بالاتری دارند تعلق می گیرد .
در گرفتن بورس تحصیلی اساسا باید به نکات مختلفی توجه کیند. ساده ترین راه برای آگاهی یافتن از فرصت های بورسیه این است که سایت های جهانی معرفی این بورس ها را در نظر داشته باشید.
FCT عنوان فاندی است که کشور پرتغال به دانشجویان ارائه می دهد. جالب است بدانید این بورسیه بدون هیچ گونه تعهدی به فرد داده می شود و پس از اتمام بورسیه، مدرک فرد آزاد است و تمامی رشته ها نیز مجاز به ثبت نام برای گرفتن این بورس هستند. زمان ثبت نام برای این بورس معمولا بین ماه های فوریه و آوریل هر سال است و دانشجو می تواند حداکثر تا 48 ماه از مزایای این بورس استفاده کند.

در ادامه برایتان تک به تک از مزایای این بورس خواهیم گفت:
– حقوق ماهیانه (در حدود 1000 یورو معاف از مالیات)
– پرداخت شهریه دکتری توسط FCT
– کمک هزینه شرکت در کنفرانس ها و رویدادهای بین المللی

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال

البته این بورس محدودیت هایی را نیز شامل می شود. دانشجو در صورت اخذ این بورس به دلیل عقد قرارداد با وزارت علوم پرتغال اجازه انجام کار قانونی، عقد قرارداد کاری و یا انجام هر کاری غیر از پروژه خود را نخواهد داشت.
توجه داشته باشیدکه داشتن ارزیابی برای مدرک در مورد هر بورس تحصیلی اعطایی از طرف دولت پرتغال و یا اغلب دانشگاه های معتبر این کشور شرط لازم و ضروری است.
نکته دیگر یافتن یک استاد راهنماست. اگر علاقمند به تحصیل رایگان هستید باید با استادی در دانشگاه مورد نظر خود لینک شوید. این نکته می تواند کلید موفقیت شما باشد. از آنجا که اساتید در دانشگاه های مختل در حال کار بر روی پروژه های گوناگون هستند شما می توانید با طرح و رزومه خوب خود نظر آنها را به سمت خود جلب کنید. گاهی اساتید بر اساس بودجه ای که در اختیار دارند دانشجویان مستعد را جذب می کنند و شما می توانید از این فرصت استفاده کنید.
داشتن سوپروایزر یا سوپروایزرهایی که سابقه مشخصی در حیطه پروژه شما و مفاهیم آن داشته اند و ضوابط مورد نظر FCT را دارا هستند می تواند ضریب کسب امتیاز بالای داوطلب را افزایش دهد.
البته داشتن CV مناسب و ثبت در oricid همراه با سابقه کار و پژوهش و مقالات index تاثیر بسزایی در طبقه بندی نهایی FCT دارد.
پروپوزال خوب جادو می کند! اگر بتوانید یک پروپوزال تحقیقاتی مطلوب چند صفحه ای آماده کنید و برای اساتید بفرستید به شما در مسیر گرفتن بورس کمک شایانی می کند.
و نکته مهم؛ همیشه با اساتید روابط متناوب و دوستانه داشته باشید. توقع نداشته باشید که آنها به اولین یا دومین ایمیل شما جواب دهند. پس صبور باشید و با نگاه بلند مدت به داستان نگاه کنید. خسته شدن ممنوع !
و یک پیشنهاد برای شما؛ در نامه انگیزشی یا MOTIVATION LETTER ابتدا مختصری از خودتان و شرایط تحصیلی تان ذکر کنید. از دلایل علاقه و گرایشتان به رشته مورد نظر بگویید و بیان کنید که تا کنون در چه زمینه هایی در این رشته فعالیت کرده اید. این بخش به داوران کمک می کند تا به درستی درک کنند که شما همه چیز را در خصوص پروژه تان می دانید و درست انتخاب کرده اید.

مهاجرت تحصیلی به روشی صحیح

صرف مهاجرت خود دارای پیچ و خم‌های زیادیست. خصوصا تحصیل در یک کشور دیگر که نیاز برای حمایت‌های زیادی دارد و هر مرحله از آن نیازمند برنامه‌ریزی و تحقیق دقیقی است. آشنایی با تمامی مراحل ایجاب می‌کند تا از متخصصان این حوزه کمک گرفته و راه را کوتاه کنید و در حین آن با برنامه‌ریزی صیحیح و دقیق، چشم به آینده‌ای جدید داشته باشید.