جشن‌های پرتغال

کشور غذاهای دریایی و سالم

یکی دیگر از شباهت‌های پرتغالی‌ها و ایرانیان خوش خوراک بودنشان است. پرتغالی‌ها عاشق غذا هستند و غذا را بهانه‌ای می دانند برای گردهم آمدن و جشن و شادی.
یک ماجرای جالب و خنده دار، پرتغالی‌ها با قابلمه غول پیکر سه متری خود رکورد جهانی گینس را هم شکسته‌اند. نکته جالب دیگر اینکه در قسمت‌های مختلف کشور پرتغال موزه‌هایی وجود دارد که صرفا به غذا اختصاص داده شده و با انبوهی از پنیر، نان، روغن زیتون، گیلاس، آبجو، شراب و غیره. پرتغال در واقع بهشتی برای عاشقان غذاست.
غذاهای پرتغالی، تحت تأثیر فرهنگ غذایی مدیترانه‌ای و به شدت وابسته به غذاهای دریایی است. از هشت پای خرد شده در روغن زیتون، ساردین های ترد و کریسپی گرفته تا ماهی کاد نمک سود شد. پس پیشنهاد می شود غذاهای دریایی فوق العاده پرتغالی‌ها را حتما امتحان کنید.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
غذاهای محلی

cozido à portuguesa

این جالب نیست که پرتغالی ها هم آبگوشت دارند؟ بله درست شنیدید؛ آبگوشت. البته انتظار آبگوشت بزباش یا سنتی خودمان را نداشته باشید. این آبگوشت سنتی پرتغال تقریبا در همه جای پرتغال صرف می شود و بسیار هم پرطرفدار است.
مواد تشکیل دهنده این آبگوشت ترکیبی است از گوشت، سوسیس های مختلف، سیب زمینی، هویج و سبزیجات که برای مدت طولانی و با هم در حرارت کم پخته شده اند.

غذاهای محلی

Bacalhau

این غذا درواقع یک غذای دریایی است. ماهی کاد یا باکالیائو، که می توان گفت غذاي ملی پرتغال محسوب می شود. گرچه نامیدن یک غذای خاص، غذای ملی کشوری با چنین تنوع غذایی بالایی میتواند کمی اغراق آمیز باشد، ولی این غذا را واقعا در منوی اکثر رستوران ها و کافه ها در هر نقطه از پرتغال می توانید ببینید. با دورچین های متفاوتی متشکل از پیاز، سیب زمینی، زیتون، خامه، تخم مرغ و ذرت که بسته به اینکه در کجای کشور هستید متغیر است. پرتغالی ها ادعا می کنند که بیش از 365 روش مختلف برای پختن ماهی کاد وجود دارد، یعنی یک دستور پخت متفاوت برای هر روز از سال.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
غذاهای محلی

Cataplana de Marisco

این غذای بینظیر دریایی، غذای مخصوص جنوبی ترین بخش پرتغال یعنی منطقه الگاروه است. نوعی خورش، که غالبا متشکل از محصولات دریایی مثل صدف و میگو همراه با سیر و فلفل است و با برنج و چیپس سرو می شود. کاتاپرانا در واقع نام نوعی ظرفی مسی صدف شکل است که مردم منطقه الگاروه برای پختن این غذا از آن استفاده می کنند و چون این غذا به طور سنتی در این ظرف پخته میشد برای همین آن را کاتاپرانا نامیدند. در سفر خود به پرتغال فراموش نکنید که حتما این غذای خوشمزه و خاص را امتحان کنید.

غذاهای محلی

Francesinha

یکی از معروف ترین غذاهای اصیل شهر پورتو، که حتما باید امتحان کنید فرانسیسینا است. ساندویچی تهیه شده از ژامبون، استیک و سوسیس با نان مخصوص، پوشیده شده با پنیر ذوب شده که پس از آماده شدن روی آن سس مخصوص ریخته میشود و با سیب زمینی سرخ شده سرو می شود.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
غذاهای محلی

Pastel de nata

و در پایان، در کنار تمام غذاهای خوشمزه و کم نظیر پرتغالی؛ طعمی که حتما چشیدن آن برای هر کسی که به پرتغال می رود توصیه می شود، دسر مخصوص «پاستل د ناتا» است. زادگاه این دسر معروف، قنادی بلم در شهر بلم، واقع در 20 کیلومتری لیسبون است که از سال 1873 میلادی تا به امروز همچنان به فروش این تارتها مشغول است. هر چند در بیشتر قنادی ها و کافه های لیسبون می توانید این دسر را امتحان کنید، ولی ما به شما پیشنهاد می کنیم حتما تارت قنادی بلم که دستور پخت سری و مخصوص خود را تا به امروز همچنان حفظ کرده امتحان کنید. بد نیست بدانید روزنامه گاردین در سال 2009 این دسر را در لیست «بهترین 50 خوراکی دنیا» اعلام کرد.

غذا برای ایرانیان مشکل‌پسند؟!

غذا برای ما ایرانی‌ها بسیار مهم است و ما به طعم‌های اصیل عادت کرده‌ایم. برخلاف بیشتر نقاط جهان که غذای آن‌ها با ذائقه ایرانیان سازگار نیست، شما به قطع یقین در رستوران‌های پرتغال گرسنه نمی‌مانید و حداقل چند غذا در منو رستوران با ذائقه شما سازگار خواهد بود. توصیه ما لذت بردن از غذاهای دریایی متنوع پرتغال هست.