جشن‌های پرتغال

کشور فستیوال‌های رنگی

پرتغال سرزمین شادی و سرور است و در فرهنگش جشن ها و فستیوال های زیادی دارد. این جشنواره های رنگارنگ مضامین گوناگونی از جمله موسیقی مدرن و کلاسیک، هنر، آئین های مذهبی و … دارد.
اگر می خواهید با فرهنگ پرتغال آشنا شوید بهترین زمان مسافرت به این کشور زمان برگزاری اینگونه فستیوال‌هاست.
نکته جالب اینجاست که تقریبا هر ماه در یک یا چند شهر یا روستای پرتغال یک جشنواره یا به زبان محلی خودشان فستا یا زیارت سنتی «روماریا» برای جشن قدیسین محلی یا برداشت محصولات کشاورزی برگزار می شود و با خوراکی های خوشمزه و رقص و پایکوبی کنار هم جشن می گیرند.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
جشن‌های پرتغال

Festa de São João

یک سنت 600 ساله در پورتو که به احترام و تکریم سنت جان باپتیست در 23 ژوئن هر سال برگزار می‌شود.

فاستیوالی سرشار از شادی و سرور که از ظهر شروع شده و تا شب ادامه داشته و حتی تا طلوع آفتاب روز بعد نیز ادامه می‌یابد. شرکت‌کنندگان فانوس به دست بالون‌هایی به هوا می‌فرستند  و در کنار آن از آتش‌بازی لذت می‌برند. یکی از مهمترین جنبه‌های این جشن غذاهای متنوعی هست که در کنار جشن می‌توانید تهیه کنید.

جنبه دیگر که به شوخ‌طبعی مردم پورتو ربط دارد، کوبیدن چکش‌های پلاستیکی به سر همدیگر توسط شرکت‌کنندگان است، البته به صورت آرام و صرفا جهت شادی و خنده! در کنار این مورد پسران جوان نیز به جای چکش برای دختران گل پرتاب می‌کنند.

جشن‌های پرتغال

کارناوال / فستیوال زمستانه

ماه فوریه زمان برگزاری این رژه کارناوال است که ممکن است به اندازه رژه ای که در کشور برزیل برگزار می شود عظمت و شکوه نداشته باشد اما آنقدر چشمگیر هست که همه ساله گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای تماشایش به پرتغال بیایند. ریشه این کارناوال به عید صیام برمی گردد که در اثنای آن خوردن گوشت ممنوع بود.
امروزه تماشایی‌ترین کارناوال در لیسبون و الگارو برگزار می شود و شرکت کنندگان با نقاب های متنوع و زیبا به رقص و پایکوبی مشغول می شوند. راستی یادتان باشد بهترین جا برای تماشای این فستیوال فراموش نشدنی پارک ملت ها در لیسبون است.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
جشن‌های پرتغال

فستیوال مجسمه‌های شنی

هفته ای که در طول آن این جشن برگزار می شود را در پرتغال هفته مقدس می نامند. در طول این هفته اگر در شهر براگا باشید می توانید شاهد مجلل ترین و باشکوه ترین جشن ها باشید. در این فستیوال پرتغالی ها با نقش و نگاره ها و پوسترهای مذهبی و در خیابان ها راهپیمایی می کنند و مکان های مذهبی را غرق در نور و گل و رنگ می کنند و از آنجا که این یک جشن مقدس مسیحی است یکی از مهمترین تزئینات در این فستیوال صلیب های بزرگ مزین به گل است. در کنار حمل این صلیب، رقص های منظم فولکلور و مراسم آتش بازی هم برگزار می شود.

جشن‌های پرتغال

فستیوال صلیب‌ها

اگر می خواهید یک هفته تمام لابه‌لای گل ها باشید و عطر گل در فضایتان بپیچد این فستیوال را از دست ندهید. فستیوال صلیب ها در واقع بزرگ ترین رویداد سالانه در بارسلوس در استان مینهو است و قدمتش به قرن شانزدهم میلادی برمی گردد.
داستان از این قرار بوده که یک دزد دریایی با دیدن صلیب سیاهی در روی زمین آن را نشانه ای از جانب خدا می داند و این نشان مقدس را به عنوان حضور الهی تعبیر می کند.
البته خوب است بدانید که این فستیوال برخلاف نامش آنچنان هم مذهبی نیست و صرفا بهانه ای است برای شادی و جشن و آتش بازی و کنار هم بودن. شرکت کننده ها در طول این فستیوال با گشت و گذار در غرفه های مختلف ساعات مفرحی را می گذرانند و به تماشای اجراهای سیرک و مسابقات می نشینند.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
جشن‌های پرتغال

جشن سنت آنتونیو

این جشن مسیحی که از جذاب ترین جشن های پرتغال است در منطقه آلفاما در لیسبون برگزار می شود. بر اساس افسانه های محلی در قرن سیزدهم در چنین روزی در حالی که مردم حواسشان نبوده یک ماهی برای شنیدن صدای سنت از آب بیرون می آید. جالب است بدانید که این جشن باعث ازدواج هم می شود، هر ساله در کنار رژه های متنوع و رنگارنگ و رقص های خیابانی زوج های بساری هم زندگی عاشقانه خود را شروع می کنند. پس یک جورهایی این جشن، سنت ازدواج هم هست.
به نظر می رسد خاطره انگیزترین جشن ازدواج را می توانید در یک عصر تابستان در شهر لیسبون در ماه ژوئن تجربه کنید؛ یک جشن ازدواج فراموش نشدنی!

جشن‌های پرتغال

جشن سنت جان

این فستیوال برای ادای احترام به سنت جان باپتیست در بیست و سوین روز از ماه ژوئن برگزار می شود و محل برگزاری آن یکی از زیباترین شهرهای پرتغال یعنی پورتو است.
ظهر روز بیست و سوم جشن با موسیقی و رقص آغاز می شود تا صبح روز بعدش ادامه دارد. آخر شب آتش بازی و فرستادن بالون به آسمان این فستیوال آسمان غرق در نور و شکوه می شود. در بخش دیگری از این فستیوال هم مردم با چکش های پلاستیکی بر سر یکدیگر ضربه های آرامی می زنند و مردان جوان نیز به سوی دخترانی که توجه شان را جلب کرده گل پرتاب می کنند.
سنت جان بزرگ ترین فستیوال شهر پورتو محسوب می شود که 600 قدمت دارد و به نوعی با اعتقادات مذهبی مردم این شهر گره خورده است.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
جشن‌های پرتغال

جشن طبق‌ها

در اوایل ماه جولای، دختران پرتغالی با سبد‌هایی پر از تکه‌های نان در خیابان‌های شهر راه می‌روند. این بخشی از فستیوال قدیمی و سنتی Festa dos Tabuleiros است که یادآور سنت‌ها و گذشته‌ی تومار است. در این جشن که پسران در کنار دختران به صورت جفت در آن شرکت می‌کنند.

دختران روی سر خود تابولیروس (tabuleiros) دارند، یک طبق آرایش شده روی سر که به صورت ردیفی از نان ساخته شده و با گل تزئین شده و در بالای آن تاج و کبوتر یا کره آسمانی است. این جشن هر چهار سال یک بار اجرا می‌شود.

جشن‌های پرتغال

فستیوال راک

این رویداد هنری در واقع یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های راک در قاره‌ی اروپا محسوب می‌شود و در دو هفته آخر ماه ژوئن در شهر لیسبون پرتغال برگزار می شود. اما نکته جالب این است که این رویداد سالیانه نیست بلکه فقط در سال های زوج برگزار می شود.
البته این فستیوال زگ موسیقی بر پایه فستیوالی با همین فرمت در کشور برزیل است و از آن الهام گرفته شده است. محل برگزاری این فستیوال پارک بلا ویستا در لیسبون است و موسیقیدانان مطح جهان و دی جی های معروف از سرتاسر دنیا برای حضور در این فستیوال به لیسبون می آیند. البته فضای این فستیوال هم به گونه ای است که برای استعدادهای جوان و نوظهور عرصه موسیقی هم اتفاق خوبی محسوب می شود.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
جشن‌های پرتغال

چترهای رنگی آگوئدا

جشنواره چتر پرتغالی که در تابستان برگزار می شود یکی از زیباترین جشن های این کشور است. از ماه جولای تا سپتامبر آسمان شهر آگوئدا را چترهای رنگارنگ می پوشانند تا در گرمای آفتاب تموز سایبانی باشند برای رهگذران. علاوه بر این زیبایی شهر یک ماه دوچندان می شود و آسمان آبی برای مدتی انگار همیشه رنگین کمانی زیبا در دل خود دارد. این فستیوال از سال 2012 شروع شده و هر ساله سرتاسر خیابان های شهر را زیباتر و رنگین می کند.

جشن‌های پرتغال

فستیوال جلیقه قرمز

احتمالا از رسم گاوبازی اسپانیایی‌ها چیزهایی شنیده اید. فستیوال جلیقه قرمزِ پرتغالی ها چیزی شبیه همان رسم گاوبازی است که در آن شرکت کننده جلیقه های قرمز رنگ با طرح های محلی می پوشند و در ماه جولای و در گرمای تابستان سه روز را به همراه گاوها در میدان شهر و خیابان ها می گذرانند. این فستیوال به مدت سه روز در خیابان ویلا فرانکا د شیرا برگزار می شود؛ جایی که گاوها را در آن رها می کنند و مردم هم باید حواسشان باشد تا از سر راه آنها دور شوند که البته گاهی این گاوهای رها شده حوادثی را هم به بار می آورند.
در این گاوبازی مردان شجاع تلاش می کنند تا از سر راه گاوها فرار کنند؛ این مردان شجاع به نوعی نقش گاوچران ها را بازی می کنند.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
see you in portugal - مهاجرت به پرتغال
جشن‌های پرتغال

جشنواره ملی اسب

شهر کوچکی در پرتغال وجود دارد که به اسب های زیبا و فوق العاده اش معروف است. گولگا پایتخت اسب پرتغال است. شهرت این شهر برمی گردد به قرن دوازده میلادی و دوران سلطنت سانچوی اول. سانچوی پادشاه مزرعه پرورش اسبی در این منطقه داشت که تا به امروز هم مردم این منطقه علاقه به اسب و نگهداری از این حیوان نجیب را از آن زمان به ارث برده اند.
هر ساله در یازدهمین روز از ماه نوامبر و در روز سنت مارتین مردم بر حسب سنت گرد هم می آیند و جشنی باشکوه برگزار می کنند تا نژاد اسب اصیل لوزیتان در کشور پرتغال را گرامی داشته باشند. از سوی دیگر این فستیوال یکی از مهمترین جشنواره هایی است که میزبان مسابقات و برنامه های مختلف است.

جشن‌های پرتغال

روز سنت مارتین

یکی دیگر از شباهت‌های پرتغالی ها و ایرانیان خوش خوراک بودنشان است. پرتغالی ها عاشق غذا هستند و غذا را بهانه ای می دانند برای گردهم آمدن و جشن و شادی.
یک ماجرای جالب و خنده دار، پرتغالی‌ها با قابلمه غول پیکر سه متری خود رکورد جهانی گینس را هم شکسته اند. نکته جالب دیگر اینکه در قست های مختلف کشور پرتغال موزه هایی وجود دارد که صرفا به غذا اختصاص داده شده و با انبوهی از پنیر، نان، روغن زیتون، گیلاس، آبجو، شراب و غیره. پرتغال در واقع بهشتی برای عاشقان غذاست.
غذاهای پرتغالی، تحت تأثیر فرهنگ غذایی مدیترانه ای و به شدت وابسته به غذاهای دریایی است. از هشت پای خرد شده در روغن زیتون، ساردین های ترد و کریسپی گرفته تا ماهی کاد نمک سود شد. پس پیشنهاد می شود غذاهای دریایی فوق العاده پرتغالی ها را حتما امتحان کنید.

see you in portugal - مهاجرت به پرتغال

زندگی شاد به سبک پرتغالی‌ها

مردم پرتغال مردمانی شاد و سرزنده هستند و این را می‌توان از خیابان‌های رنگی تا جشن‌ها و فستیوال‌های شاد و متنوع فهمید. شما قدم به کشوری می‌گذارید که شادی رکن اصلی آن است و مردمانش در صلح و آرامش در کنار هم زندگی می‌کنند. اگر به پرتغال سفر می‌کنید جشن‌ها و فستیوال‌های آن را از دست ندهید.